GE Freestanding Electric Range with Ceramic Cooktop JBP30BB1AD Service Manual
| Format: | PDF Document |
| Language: | English |
Service and repair manuals often refer to the original base model before it was rebranded.
Service Manual Contents
- Theory of Operation
- Cycle Description
- Component Access
- Parts Removal
- Troubleshooting and Diagnosis
- Error Codes
- Wiring Diagram
- Tech Tips
Document Retrieval:
Already paid? Retrieve your documentation here.
Payment:
After your payment is complete you will be redirected to the document retrieval section.
Parts List & Diagrams:
you will need Adobe Acrobat Reader to view these documents. Adobe Acrobat Reader is available as
a free download.
Repair manuals for other freestanding electric range models of JBP30BB type:
JBP30BB »JBP30BB1 (Tech Revision 1) »
JBP30BB1CT (Tech Revision 1) Bisque »
JBP30BB1WH (Tech Revision 1) White »
JBP30BB2 (Tech Revision 2) »
JBP30BB2AD (Tech Revision 2) Almond »
JBP30BB2CT (Tech Revision 2) Bisque »
JBP30BB2WH (Tech Revision 2) White »
JBP30BB4 (Tech Revision 4) »
JBP30BB4AD (Tech Revision 4) Almond »
JBP30BB4WH (Tech Revision 4) White »
JBP30BB5 (Tech Revision 5) »
JBP30BB5WH (Tech Revision 5) White »
JBP30BBAD Almond »
JBP30BBCT Bisque »
JBP30BBWH White »
Technical Specifications:
Specifications and Features
| Weights & Dimensions |
|---|
Approximate Dimensions : 29 7/8 in x 44 7/16 in x 27 3/4 in Approximate Shipping Weight : 170 lb Cabinet Width : 30 in Depth Without Handle : 25 3/8 in Depth with Door Open : 47 5/8 in Net Weight : 149 lb Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) : 24-1/4 x 19 x 19 Overall Depth : 27 3/4 in Overall Height : 44 7/16 in Overall Width : 29 7/8 in |
| FEATURES |
6" Heating Element(s) : 2 Plug-In Calrod™ 8" Heating Element (s) : 2 Plug-In Calrod™ Broiler Pan and Grid : Yes Configuration : Range with Storage Drawer Control Location : Backsplash Control Type : DigiTemp Temperature Display, QuickSet III, SmartLogic™ Electronic Control w/ Platinum Sensor Cooking Technology : Traditional Cooktop Burner Type : Coil Cooktop Surface : One-Piece Upswept, Porcelain-Enamel Heating Element "ON" Indicator Light : Yes Infinite Heat Controls : Yes Interior Oven Light : Switch Leveling System : Easy Level System Lift-Up Cooktop With Support Rods : Yes Oven Cleaning Type : Self-Clean Oven Control Features : Audible Preheat Signal, Auto Oven Shut-Off with Override, Auto Self Clean, Electronic Clock and Timer, Oven "ON" Light, Self-Clean Cool Down Time Display, Delay Bake Option (Time Bake), Delay Clean Option, Self-Cleaning Cycling Light Oven Features : 6-Pass Power Bake Element, Dual-Element Bake Oven Rack Features : 2 Oven Racks Preheated Oven Light : Yes Removable One-Piece Drip Bowls : Black Porcelain Enameled Storage Drawer Features : Almond; Extra-Large, Removable Full-Width Style : Coil |
| APPEARANCE |
| POWER / RATINGS |
KW Rating at 208V : 8.8 KW Rating at 240V : 11.7 |