GE Freestanding Electric Range JBS15M1CC Service Manual
Looking for an Owner's Manual / User Guide?
| Format: | PDF Document |
| Language: | English |
Service and repair manuals often refer to the original base model before it was rebranded.
Service Manual Contents
- Theory of Operation
- Cycle Description
- Component Access
- Parts Removal
- Troubleshooting and Diagnosis
- Error Codes
- Wiring Diagram
- Tech Tips
PDF Documentation Retrieval (when available)
Parts List & Diagrams:
you will need Adobe Acrobat Reader to view these documents. Adobe Acrobat Reader is available as
a free download.
Repair manuals for other freestanding electric range models of JBS15M type:
JBS15MBB Black »
JBS15MCC Bisque »
JBS15MWW White »
Technical Specifications:
Specifications and Features
| Weights & Dimensions |
|---|
Approximate Dimensions : 29 7/8 in x 46 7/8 in x 27 1/8 in Approximate Shipping Weight : 150 lb Cabinet Width : 30 in Depth Without Handle : 25 5/16 in Depth with Door Open : 45 1/2 in Net Weight : 130 lb Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) : 22-3/4 x 15-3/4 x 17 Overall Depth : 27 1/8 in Overall Height : 46 7/8 in Overall Width : 29 7/8 in |
| FEATURES |
6" Heating Element(s) : 3 Plug-In (1,500W) 8" Heating Element (s) : 1 Plug-In (2,600W) Configuration : Range with Storage Drawer Cooking System : Traditional Cooktop Burner Type : Coil Cooktop Surface : One-Piece Upswept, Porcelain-Enamel Heating Element "ON" Indicator Light : Yes Infinite Heat Controls : Yes Lift-Up Cooktop With Support Rods : Yes Oven Cleaning Type : Standard Clean Oven Control Features : Oven "ON" Light, Variable Broil Oven Features : Dual-Element Bake Oven Interior : Interior Oven Light Oven Rack Features : 2 Oven Racks Removable One-Piece Drip Bowls : Chrome Storage Drawer Features : Removable Full-Width |
| APPEARANCE |
| POWER / RATINGS |
Amp Rating at 208V : 40 Amp Rating at 240V : 40 KW Rating at 208V : 7.7 KW Rating at 240V : 10.2 |